Twoje spożycie makroskładników: 5 sposobów na śledzenie makroskładników i dlaczego to ma znaczenie

Gdziekolwiek spojrzysz, pojawia się kolejna pozornie idealna dieta, która obiecuje rozwiązać wszystkie twoje problemy żywieniowe i pomóc ci zmieścić się w dżinsy z college'u. Od paleo, keto, do przerywanego postu i wegan, różne diety przychodzą z różnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chcesz prowadzić zdrowe, zrównoważone życie, zrzucić kilka kilogramów i nadal zachować energię. Chociaż niektóre systemy dietetyczne są rzeczywiście zdrowe, zwłaszcza gdy są one przeznaczone do konkretnego celu, takiego jak zwiększenie zdrowia serca, istnieją pewne podstawowe zasady każdej diety, które mają sens, a to obejmuje bycie świadomym spożycia makroskładników odżywczych. Aby pomóc ci zrozumieć, czym są makroskładniki odżywcze i jak możesz stworzyć zrównoważony reżim żywieniowy, dbając o spożywanie wystarczającej ilości każdego z nich, stworzyliśmy ten prosty, ale praktyczny przewodnik.

Zrozumienie naszych trzech makroskładników odżywczych

Istnieją trzy makroskładniki odżywcze, które składają się na wszystkie nasze posiłki: węglowodany, białko i tłuszcze. Twoje dzienne zapotrzebowanie na makroskładniki będzie w dużej mierze zależało od wieku, płci, poziomu aktywności, ale także od Twojego obecnego stanu zdrowia i wszelkich istniejących wcześniej problemów, jak również od Twoich celów. Węglowodany są Twoim głównym źródłem energii, ponieważ Twój organizm rozkłada je na glukozę i wykorzystuje do funkcjonowania. Zdrowe węglowodany pochodzą z warzyw, owoców, pełnych ziaren, roślin strączkowych i zawsze najlepiej jest sięgać po pełnowartościowe źródła żywności, a nie produkty przetworzone. Białka składają się z aminokwasów, budulca życia, a organizm wykorzystuje je do budowy beztłuszczowej tkanki mięśniowej, a także organów, kości, włosów, aby utrzymać siłę i wiele innych niezbędnych procesów. Tłuszcze są niezbędne do rozwoju mózgu i pomagają organizmowi wchłaniać mikroelementy, takie jak witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witamina E, A, D i K). Ponieważ są najbardziej kaloryczne ze wszystkich trzech składników, pomagają Ci czuć się sytym na dłużej i nie musisz spożywać ich zbyt wiele, aby osiągnąć swoje dzienne zapotrzebowanie.

Aplikacje na ratunek

Wiedza o tym, czym są makra, to świetny początek, teraz czas na ich wykorzystanie. Kiedy przygotowujesz swoje posiłki i tworzysz plan dla swojego tygodniowego reżimu żywieniowego, musisz również trzymać się w ryzach - zbyt łatwo jest sięgnąć po coś słodkiego, kiedy się spieszysz, prawda? Używanie aplikacji do śledzenia makroskładników to jeden z najprostszych sposobów na przestrzeganie planu żywieniowego i sprawdzenie, jak spożycie makroskładników wpływa na Twoją energię i samopoczucie. Możesz dostosować swoje posiłki pod względem ilości i jakości, wprowadzić lub wyeliminować przekąski i napoje, wszystko po to, aby zaspokoić swoje dzienne potrzeby energetyczne i cele fitness, kiedy masz wgląd w swoje wybory żywieniowe.

Posiłki dostarczane z dostawą dla większej wygody

We współczesnym świecie niewiele osób ma czas lub energię, aby spędzać godziny każdego tygodnia na przygotowywaniu domowych posiłków, które odpowiadają ich zapotrzebowaniu na makroskładniki odżywcze. Wystarczająco trudno jest je śledzić na początku, nie mówiąc już o martwieniu się o odpowiednie składniki. Aby uniknąć tego kłopotu, wiele osób decyduje się na dedykowany plan posiłków z dostawą wszystkich właściwych posiłków przygotowanych w celu zapewnienia idealnych, zbilansowanych makroskładników z organicznych, świeżych produktów spożywczych. W przeciwieństwie do starych fast-foodów, te zdrowe alternatywy są zaprojektowane tak, aby pomóc Ci śledzić kalorie i makroskładniki, a także pomóc Ci pozostać na dobrej drodze do osiągnięcia celów zdrowotnych. Odkąd zaczęła się pandemia, stało się to coraz bardziej popularnym wyborem dla zapracowanych ludzi, którzy starają się zachować zdrowie i odporność, oszczędzając przy tym mnóstwo czasu.

Źródła też mają znaczenie

Czy zdecydujesz się mieć wszystkie swoje tygodniowe posiłki dostarczane, lub zdecydujesz się gotować niektóre z nich samodzielnie, znalezienie odpowiednich źródeł żywności ma znaczenie, zbyt. Nie wszystkie białka są tworzone równe, podobnie jak nie wszystkie tłuszcze są zdrowe, a nie wszystkie węglowodany da Ci ten sam rodzaj stałego uwalniania energii, że trzeba. Na przykład, zdrowe źródła białka różnią się od tłustych ryb, takich jak łosoś, ale także nabiału dla tych, którzy mogą go tolerować, i jaj, oprócz chudego kurczaka, wołowiny i innych mięs. Jeśli chodzi o węglowodany, wybieraj świeże warzywa, owoce i ziarna, które nie są przetworzone, co oznacza, że zachowują więcej swoich wartości odżywczych. Zdrowe tłuszcze znajdziesz w tłustych rybach, ale także orzechach i nasionach, takich jak orzechy włoskie i nerkowce, które mogą być świetną przekąską między posiłkami.

Dziel i zwyciężaj

Teraz, gdy masz już jasny pogląd na to, ile każdego makroskładnika musisz włączyć do swojej diety i znalazłeś idealne pomysły, aby to zrobić, powinieneś również dobrze rozplanować swoje posiłki. Jeśli ćwiczysz regularnie i masz różnego rodzaju zadania wymagające energii w ciągu dnia, prowadzenie zdrowego życia zaczyna się od zapewnienia organizmowi wystarczającej ilości paliwa w ciągu dnia. Zamiast zaspokajać całe swoje dzienne zapotrzebowanie na węglowodany wczesnym rankiem, powinieneś znaleźć sposób na włączenie do śniadania większej ilości białka i odrobiny zdrowych tłuszczów. Istnieją wszelkiego rodzaju proste i pyszne przepisy, które pozwolą Ci właśnie to zrobić, a następnie podzielić resztę swoich makr równomiernie przez cały dzień, aby utrzymać wysoki poziom energii. Prowadzenie życia w szybkim tempie może sprawić, że śledzenie tego, kiedy i ile jesz, a co dopiero wybieranie każdego składnika z uwagą, stanie się dla Ciebie większym wyzwaniem. Na szczęście mamy prostsze sposoby na uzupełnienie naszych braków żywieniowych i nadal udaje nam się śledzić nasze makra, niezależnie od diety, którą wybierzemy. Wykorzystaj tę wiedzę, aby zbudować zdrowy styl życia, który pomoże Ci czuć się dobrze, tryskać energią i osiągnąć każdy cel, jaki sobie postawisz.

 

Story Page