Jak kupować leki tanio i bezpiecznie?

Gdy słyszymy o tanich lekach, zwykle nasza czujność się wzmaga, wydaje się na bowiem, że lekarstwa nie należą do tych grup produktów, na których można byłoby oszczędzać. Na szczęście, można kupować je w cenie nawet o trzydzieści procent niższej od tą, jaka jest nam proponowana w sklepie, nie obawiając się jednocześnie o to, że wejdzie się w posiadanie rozwiązania niskiej jakości. Jak to zrobić?

Jeśli zależy nam na prostym sposobie na obniżenie wydatków na leki, powinniśmy zatroszczyć się o to już na etapie wypisywania recepty. Lekarz nie powinien być zaskoczony, jeśli zapytamy go o możliwość przepisania nam tańszego odpowiednika stosowanego dotychczas leku. Zamiana taka jest możliwa również w aptece, gdzie doskonale widać, jaka jest różnica pomiędzy cenami leków. Tańsze mogą okazać się nie tylko leki polskie, ale również te, które pochodzą z zagranicy i są sprzedawane w ramach tak zwanego importu równoległego. Jeśli mamy do czynienia z rozwiązaniami powszechnie stosowanymi, dobranie rozwiązania o składzie takim samym jak ten, który nas w największym stopniu interesuje, nie powinno być przy tym trudnym zadaniem. Oczywiście, musimy mieć leki zamienniki​świadomość tego, że leki nie zawsze można swobodnie zastępować i to nawet pomimo tego, że różnice w ich składzie wydają się nam minimalne.

Ciągle nie ma listy takich leków, których nie powinno się wymieniać, jeśli decyzji tej nie skonsultuje się z lekarzem, można jednak przyjąć za pewnik, że praktyka taka nie powinna mieć miejsca między innymi w odniesieniu do leków podawanych cukrzykom oraz tych, które są stosowane przez kobiety ciężarne. Oczywiście, możemy mówić i o takich grupach pacjentów, którzy, jeśli tylko posiadają odpowiednie dokumenty, mogą uzyskać lek za darmo. Najczęściej są to inwalidzi wojenni, ich małżonkowie oraz wdowy i wdowcy, choć, w pewnych okolicznościach, zasada ta obejmuje również dawców szpiku i krwi. Jeśli leki kupujemy relatywnie często, dobrym rozwiązaniem może okazać się też zainteresowanie się aktualnie organizowanymi promocjami. W niektórych aptekach można liczyć także na karty rabatowe, o które mogą się starać stali klienci. Z pomocą przychodzą także instytucje finansowe, nie powinniśmy być więc zaskoczeni tym, że coraz częściej powstają konta stworzone z myślą o seniorach, którzy mogą liczyć dzięki nim na zniżki w aptekach. Innym sposobem na obniżenie kosztów związanych z zakupem leków jest kupowanie ich za pośrednictwem Internetu. Metoda ta sprawdza się jednak wyłącznie w odniesieniu do tych z nich, które są wydawane bez recepty.

Story Page