Gdybyśmy mieli wskazać te produkty, na których nie powinno się oszczędzać, z pewnością w pierwszej kolejności wspomnielibyśmy o lekach. Czy jednak oznacza to, że musimy wydawać na nie fortunę?
Okazuje się, że leki mogą być znacznie tańsze niż mogłoby się to nam wydawać, a oszczędzanie na nich wcale nie wiąże się z ryzykiem zakupu rozwiązań odznaczających się niską jakością albo upośledzonym działaniem. Oczywiście, warto pamiętać i o tym, że leki refundowane mają dziś stałe ceny, jeśli więc to właśnie tego rodzaju medykamenty są nam przepisywane przez lekarzy, bieganie po aptekach nie ma sensu, w każdej bowiem zapłacimy taką samą kwotę. Jeśli jednak będziemy podchodzić do zakupów rozsądnie może się okazać, że na lekach wydawanych bez recepty zaoszczędzimy wcale niemałe pieniądze.
Gdy analizujemy leki, które są dostępne nawet bez konieczności okazania recepty, nie możemy nie dostrzec tego, że jednymi z najważniejszych są leki przeciwbólowe oraz te, które bierze się chcąc walczyć ze zgagą, refluksem oraz nieżytem żołądka i dwunastnicy. Sprzedaje się je w niewielkich dawkach, a my sięgamy po nie chętnie. Pomagają nam przy drobnych problemach ze zdrowiem i często są uważane za prawdziwe wybawienie, ich istnienie sprawia bowiem, że możemy ograniczyć do minimum wizyty składane w gabinecie lekarskim. Oczywiście, ich stosowanie bez względu na okoliczności, wcale nie jest zachowaniem godnym pochwały. Może się okazać, że ignorujemy ważne sygnały, jakie wysyła nam organizm, a przy tym wydajemy na nie spore pieniądze. Czasem lepiej więc udać się do lekarza i poinformować go o swoich problemach, stosowane przez nas leki kupowane z refundacją są bowiem znacznie tańsze od tych, które nie są refundowane. Innym problemem może być kupowanie tak zwanych leków złożonych uważanych za skuteczną pomoc w walce z grypą i przeziębieniem. Leki tego typu są dość drogie i z całą pewnością ich zakup wiąże się ze znacznie większymi kosztami niż ten, na jaki decydujemy się kupując oddzielnie ich składniki takie, jak choćby paracetamol i witamina C.
Różnice cenowe są widoczne także w przypadku preparatów witaminowych oraz mineralnych. Leki oryginalne są często niemal dwa razy droższe niż preparaty o bardzo zbliżonym składzie sprzedawane jako suplementy diety, warto więc zastanowić się nad tym, czy sięganie po te drugie nie okaże się bardziej opłacalne z naszego punktu widzenia. Pamiętajmy też, że w aptekach również organizowane są promocje, które potrafią być bardzo korzystne z naszego punktu widzenia.