Grupy osób kupujących suplementy

Rynek suplementów naszym kraju rośnie w zastraszającym tempie. Sięgamy po nie, by poprawić wygląd, zwiększyć odporność, uzyskać zastrzyk energii… Szczegółowych powodów jest bardzo dużo i w związku właśnie z takimi motywacjami Instytut Badań Pollster w swoim badaniu był w stanie określić kilka typów osób sięgających po suplementy diety.

Raport, który okazał się w prasie, pokazuje, że około połowy naszych rodaków przyjmuje suplementy bardziej lub mniej regularnie. Najczęściej są to preparaty wspomagające układ immunologiczny, stymulujące pamięć i koncentrację oraz poprawiające wygląd skóry, paznokci i włosów. Z kolei stosunkowo rzadko sięgamy po suplementy wpływające na proces starzenia i poprawiające libido. W badaniu pytano nie tylko o to, po co sięgają ludzie, ale także o to, jaka była ich motywacja. Na podstawie odpowiedzi na to pytanie stworzono grupy osób o podobnych oczekiwaniach.

Zapobiegliwi – 21%

Osoby zapobiegliwe chcą poprzez suplementację diety wyprzedzić wszystkie potencjalne problemy ze zdrowiem. Wzmacniają swój organizm, chronią się przed infekcjami i zwalczają choroby. Są to głównie mężczyźni (55%), często osoby słabo wykształcone (18%), chociaż najwięcej jest tych z wykształceniem średnim (38%). Blisko 2/3 tej grupy to osoby po 35 roku życia, które nie korzystają z suplementów diety na co dzień Lae przyjmują je od czasu do czasu. Spożywają też zazwyczaj tylko jeden preparat i w dodatku jego zakup konsultują z lekarzem. Robi tak 4 z 5 Zapobiegliwych.

Chorobliwi – 21%

Osoby kupujące suplementy diety ze względu na brak energii i zł samopoczucie zaliczono do grona osób Chorobliwych. Kobiety mają tutaj przewagę wielkości suplementy dla kogo​3%. Dużo jest tutaj osób z wykształceniem zawodowym (22%), więcej ze średnim. Typowy konsument ma 35-44 lata i pochodzi z mniejszego miasta. Ponad połowa Chorobliwych sięga po suplementy sporadycznie. W 86% przypadków konsultują swoją decyzję z lekarzem.

Pozostałe grupy

Udało się określić dodatkowo 4 mniejsze grupy konsumentów: Pięknisiów (17%), Konformistów (15%), Prozdrowotnych (13%) i Przyszłych Rodziców (13%). Pięknisie to kobiety, które chcą lepiej wyglądać, Konformiści biorą suplementy, bo wszyscy je w ich otoczeniu biorą, Przyszli Rodzice uzupełniają na polecenie lekarza składniki w przygotowaniu na okres ciąży i macierzyństwa, a osoby o nastawieniu prozdrowotnym to głównie osoby z większych miast i z wyższym wykształceniem, które regularnie sięgają po całą gamę suplementów, by maksymalizować swoja kondycję fizyczną i psychiczną.

Story Page