Co warto wiedzieć o dermokosmetykach?

Dermokosmetyki, a więc tak zwane dermokosmetyki dermatologiczne odznaczają się tym, że w ich składzie można znaleźć zdecydowanie więcej składników bioaktywnych niż ma to miejsce w przypadku klasycznych kosmetyków. W zależności od tego, jaki rodzaj preparatu znajduje w nich zastosowanie, można mówić zarówno o ich działaniu przeciwzapalnym, jak i nawilżającym, uszczelniającym naczynka, a nawet przyczyniającym się do tego, że tempo zmian wpływających na proces starzenia się skóry staje się mniej widoczne.

Dermokosmetyki są wyjątkowymi nie tylko z nazwy. Ich zadaniem jest dostarczenie skórze takich substancji, które sprawiają, że ta ostatnia starzeje się wolniej. To kosmetyki, które doskonale stymulują skórę i sprawiają, że starzeje się ona wolniej. Nie dzieje się tak zresztą przez przypadek, za pożądane przez nas efekty odpowiadają więc między innymi przeciwutleniacze i witaminy. To właśnie one przyczyniają się do tego, że organizm nie jest już bezbronny w starciu z wolnymi rodnikami, one też sprawiają, że komórki skóry funkcjonują o wiele lepiej niż wówczas, gdy nie możemy liczyć na wsparcie z ich strony. Oczywiście, należy zdawać sobie sprawę z tego, że dermokosmetyki nie są tak silne, jak zabiegi, jakim możemy się poddać w salonach kosmetycznych, dobrze jednak wiedzieć, że nie takie kosmetyki naturalne​są też ich ambicje.

Atutem kosmetyków dermatologicznych jest również to, że ich stosowanie nie podrażnia skóry, a co za tym idzie – rozwiązania takie mogą być z powodzeniem stosowane również przez osoby zmagające się z problemem alergii. Zwykle są bezzapachowe i bezbarwne, choć niektóre z nich powstają z wykorzystaniem wody termalnej. Największą popularnością cieszą się te z nich, które przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek, choć wysoko cenione są także dermokosmetyki, które poprawiają jędrność naszej skóry. Oczywiście, nie wszystkie są jednakowo skuteczne, a zadaniem, jakie spoczywa na barkach kupujących jest przede wszystkim dobranie kosmetyków tego typu do własnej grupy wiekowej. Nie jest też wskazane wykorzystywanie ich „na zapas”, jeśli bowiem zaczniemy stosować w młodym wieku dermokosmetyki przeznaczone do skóry dojrzałej, musimy liczyć się z tym, że nasza skóra nie będzie efektywnie wykorzystywała tego rodzaju substancji. Trudno się temu jednak dziwić, wspomniane substancje nie są jej bowiem potrzebne. Co więcej, badania prowadzone na użytkownikach kosmetyków dermatologicznych wskazują, że preparat, który jest dobrany w niewłaściwy sposób, może przynieść znacznie więcej strat niż rzeczywistych korzyści.

Story Page